Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg

Přidal: | publikováno: 29. 12. 2014

Před 129 lety se ve Štýrském Hradci narodil ruský vojevůdce německého původu Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg. Byl přezdíván Krvavý či Šílený baron, neboť byl docela oddán svojí službě a nezabýval se nízkými emocemi svých podřízených, přesněji řečeno pro ně neměl žádné pochopení.

Narodil se v Rakousku – Uhersku do německé rodiny s baltickými kořeny. Kvůli komplikovaným domácím poměrům však byl nakonec vychován svým nevlastním otcem Oscarem von Hoyningen-Huene. Na konci 19. století studoval válečnou školu, kterou nedokončil. Zúčastnil se rovněž rusko-japonské války. Na začátku 20. století se setkal v rámci jeho působení v Zabajkalském kozáckém oddíle s Burjaty a Mongoly, jejichž životní filozofií byl nadšen. V první velké válce působil ve Východním Prusku. Po VŘSR dal najevo svoji loajalitu Romanovcům a začal dlouhý boj s bolševiky. Vytvořil Asijskou jízdní divizi pod vedením zabajkalského atamana Semjonova, divize byla multietnická a chovala se velice brutálně. Na určitou dobu ovládl Vnější Mongolsko, kde chtěl vytvořit teokratický režim (přijal rovněž budhismus). Nakonec ho dopadli krasnoarmějci a po soudním procesu byl v Novosibirsku 15. září 1921 zastřelen.

Pokud jde o jeho charakter, tak jeho spolubojovník Alexandrovič napsal: „Byl brutální a nelítostný, jak může být jen asketa. Jeho necitlivost překračovala vše představitelné, což by se dalo čekat u nehmotné bytosti se srdcem chladným jako led, neznající bolest nebo soucit, radost ani smutek.“ ¹

¹http://www.juliusevola.cz/2012/08/baron-von-ungern-sternberg/

 

TOPlist