Gastrotipy IX – telecí kořínek na smetaně

Přidal: | publikováno: 15. 12. 2014

Vážení přátelé, následující gastrotip přichází po dlouhých 13 měsících, ale bude stát za to. Protože jsem Moravák a plíčky na smetaně k naší kuchyni nepochybně patří, musím uvést recept na tzv. telecí kořínek, který se skládá z plíček, srdce a jater. Existuje mnoho lidí, kteří vnitřnosti nekonzumují a to mnohdy z důvodů, které mají svoje vysvětlení ve školních jídelnách minulého století. Bohužel paměťová rezidua odporné pachuti špatně očištěného a upraveného masa a příšerné omáčky se natrvalo usídlilo v myslích jinak sympatických lidí 🙂 . Ale filozofování stranou, jdeme na skvělý nejen vánoční recept!

Upřímně, vybral jsem modifikaci plíček od našich jižních sousedů, pač jsme spolu nějaký ten pátek žili v jednom státě a vzájemně se nemálo ovlivňovali – to samozřejmě platilo i pro gastronomii. Česko-rakouské Wiener Beuschel zažívají znovuzrození a to z mnoha důvodů. Osobně bych vypíchl snahu lidí zpracovávat i méně „zajímavé“ maso, které má tu výhodu, že čím více do jeho přípravy vložíte energie a poctivosti – výsledek stojí za to! Do pravého vídeňského pajšlu patří zcela jednoznačně telecí kořínek, jenž  se skládá právě z plic, srdce a jater.

Vnitřnosti je nutné důkladně očistit, na hodinku vložit do studené vody a řádně propláchnout. Necháme vařit s kořenovou zeleninou, cibulí, bobkovým listem a divokým kořením. Uvařené vnitřnosti necháme zatížit a vychladit, poté nakrájíme na přiměřené kousky. Zbytek zeleniny také nakrájíme na nudličky, osmahneme na másle, zalijeme přecezeným vývarem, zahustíme jíškou a necháme provařit. Přidáme smetanu a nakrájené maso, dochutíme kůrou z citrusů, sekanými kapary a drcenou hlavičkou hřebíčku. Dokončíme čerstvě nasekanou petrželkou a podáváme s houskovým či karlovarským knedlíkem.

Ingredience: telecí nebo vepřové plíce, srdce a játra (příp. jazyk), 200 g mrkve, 100 g celeru, 100 g pórku, 100 ml bílého vína, 200 ml smetany, 100 g másla, 100 g hladké mouky, 10 ks kaparů, kůra z 1 citronu a 1/2 pomeranče, divoké koření,  hřebíček, muškátový květ,  velkolistá petrželka, sůl, pepř

Po tomto receptu si vnitřnosti prostě zamilujete!

Strejda Lavr 🙂

_Pajsl_3

TOPlist