Koncert v Arogantu, 16. listopadu 2014, Brno

Přidal: | publikováno: 24. 11. 2014

Zveřejňujeme reportáž z koncertu skupin Squad 96, Reborn a Karlos Band, který proběhl v neděli 16. listopadu v brněnském klubu Arogant.

Koncert v Arogantu

Rozpis kapel: Squad 96, Reborn, Karlos Band

Předvečer pětadvacátého výročí konce bolševické nadvlády nad naší zemí se v líšeňském klubu Arogant konal další zajímavý koncert. Oproti druhému, letnímu Sídhe festu (a taktéž třetímu, jenž jsem nakonec nestihl), nás již po přesně načasovaném příchodu překvapila vysoká účast – klub byl neobyčejně plný.

Zatímco my jsme si krátili čas před první kapelou popíjením, někteří dříve příchozí byli již natolik nedočkaví, že začali pět své oblíbené písně sami. Toto naštěstí netrvalo příliš dlouho, a zakrátko zahájila svou produkci první kapela.

Hudebně večer otevřeli Squad 96. Hned z úvodu byl příjemným překvapením dobrý zvuk a nezdálo se to být lepšími akustickými podmínkami onoho večera, tedy značně zaplněným prostorem. Kapela minulý rok po delší přestávce obnovila činnost a hned z úvodu otevřela večer novým kusem Nikdo nic neví, ale významnou část vystoupení tvořily starší věci, např. Stalag 3 nebo Život, kdy se obecenstvo pod pódiem docela slušně rozhýbalo. Divoký rac-punkový nářez však střídaly klidnější písničky, např. gothic-rocková Proč se mi ztrácíš. K nadcházejícímu výročí se skvěle hodila píseň Rock proti komunismu (debilismu). Převzatá píseň New age od Blitz opět rozproudila pohyb pod pódiem, které v mezičase poněkud uvadlo, to už se ale pomalu chýlilo vystoupení ke konci. Ještě došlo na další z kritik současných poměrů (Špinavý prachy) a nakonec jednu z novinek – Přestaly padat hvězdy.

Po nedlouhé přestávce přišel na řadu slovenský Reborn. Pod pódiem bylo za okamžik plno a bylo ihned zřejmé, že zaujal většinu přítomných. Reborn své vystoupení otevřel novým albem Sloven, z něhož zazněla většina skladeb (Hromovládca, Osud aj.). Obecenstvem zavládlo nadšení, ne však jen mezi hrstkou nadšených posluchačů jako minule. Došlo také na písně z projektu Brotherhood, mj. oblíbená Synovia Peruna či Moja vlasť, kde se ke zpěvákovi připojila snad většina přítomných, nebo Srdce bojovníka. Chvílemi opět dostaly prostor nové počiny, např. zvláště chytlavý Duch vojny, který jakoby vanul někde ze Zakarpatí, stejně tak i starší kusy z alba Ragnarok.

Mohlo se zprvu zdát, že vystoupení se chýlí ke konci, opak byl však pravdou. Reborn přešel od folku k převzatým písním: nejprve In memoriam in perpetuum – ano, té od Buldoku :-). Když ještě přidal RIP, kotel doslova vřel. Do toho výborně zapadlo zopakované Srdce bojovníka následované dalším převzatým kusem, tentokráte Lavína od bratov Slovákov (škoda, že ještě nezačala zima a venku neležel bílý sníh :-)). Po pár dalších přídavcích (Duch vojny, Moja vlasť nebo Synovia Peruna) už se nachýlil konec, kdy zazněl Keltský válečník Buldoku. Ač vystoupení trvalo snad půl druhé hodiny, uteklo i po řadě přídavků jako voda, a zdálo se, že jej těžko může něco překonat.

Večer se jasně přehoupl do druhé poloviny a řada byla na zdejší skupině Karlos Band. Po tom, co předcházelo, nikterak nepřekvapilo, že ke zvukovým zkouškám posloužily úryvky mj. od Buldoku. Když bylo vyladěno, byl krátký čas vyhrazen ještě pro vylosování tomboly. Ač nebývá na koncertech obvyklá, nečekal jsem, že mi bude stát za zmínku. Asi polovinu vylosovaných onen večer zmohl natolik, že nepostřehli vyhlášení svého čísla a připravená CDčka tak připadla jiným. Potom pódium patřilo konečně Karlos Bandu.

Ač k rozehrání posloužila cizí díla (např. V tieni východu nebo Pátek), byl jsem zvědav zvláště na vlastní tvorbu. Ta byla představena výběrem z poslední desky Na cestě sám. Na živo se poslouchá sice dobře, ale mnohem lépe vyzněly převzaté písně, kterými byla umně prokládána vlastní tvorba. Na řadu tak přišla i Ultima Thule (Proud and strong), z dalších pak Pátej den a důvtipné Krásné časy a – samozřejmě – Buldok (Meč otců).

Přiblížila se půlnoc, s níž přišel i konec večera. Na samý závěr ještě fotograf představil vzorek své hudební tvorby (jmenovalo se to snad Na hradě), to už jsme ovšem byli na odchodu, právě včas na blížící se noční rozjezd.

Pomyslným vrcholem večera byl, jak jsem dopředu očekával, Reborn, nicméně i ostatní se činili velmi dobře. Zvukaři na sobě od léta dosti zapracovali, takže byla skvěle srozumitelná jak hudba, tak zpěv, a jsou připraveni na hutnější a hřmotnější černěkovový rachot :-). Pořadatelům proto patří dík za výborný a dobře ozvučený večer, který by si zasloužil podobně vydařené pokračování.

TOPlist