Je Rusko oprávněno zasahovat na území Ukrajiny?

Přidal: | publikováno: 31. 08. 2014

Včera nám na redakční e-mail přišel zajímavý článek k dění na Ukrajině. K tomuto tématu se sice již nevyjadřujeme, příspěvek nám však přišel svým zaměřením natolik zajímavý, že si jej dovolíme zveřejnit. Jeho cílem totiž není osočovat jednu či druhou stranu, ale poukázat na intervenci Rusů ve srovnání s  agresí USA ve válečných konfliktech po celém světě.

Je Rusko oprávněno vojensky zasahovat na území Ukrajiny?

V posledních dnech se množí informace o zapojení ruských vojáků do občanské války na východě Ukrajiny. O podpoře Moskvy separatistům asi není třeba pochybovat, možná jen o jejím rozsahu. Jedná se ale skutečně o projev imperiální agrese, případně z jakých jiných důvodů je Ruská federace vtažena do tohoto konfliktu?

Podle bývalého ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, v reakci na snahy vstupu Ukrajiny do NATO, nemají sousedé Ukrajiny jakékoli právo mluvit Ukrajincům do jejich zahraniční politiky a vojensko-ekonomického směřování země. Ideologicky nelze tomuto názoru nic vytknout, bohužel tato politika nebyla nikdy mocnostmi dodržována a jinak tomu není (paradoxně s podporou K. Schwarzenberga) ani v současné době. Akt vpádu na území suverénního státu je hodnocen jako porušení mezinárodního práva, ale… Mezinárodní právo již delší dobu nic neznamená.

Vezměme si například útok Spojených států na území bývalé Jugoslávie bez mandátu OSN a následný vznik zločinci ovládaného Kosova. Nejedná se snad o porušení mezinárodního práva? Mají USA potažmo vojska NATO právo vměšovat se do vnitřních záležitostí cizích států (a to i bez mandátu OSN)? Podle nedávného výroku Baracka Obamy ve West Pointu, kde prohlásil, že USA si budou vojensky hájit svoje zájmy, si to Američané zřejmě myslí. Podobných příkladů je za poslední roky dostatek. OSN, stejně jako všichni její předchůdci dokonale selhává. Pod absurdní záminkou importu demokracie byly rozvráceny vcelku stabilní regiony jako Irák, Libye nebo Egypt. V případě Egypta je situace o to zajímavější, že po řádných volbách, kdy se moci ujalo militantně islamistické, nicméně ve volbách řádně zvolené, Muslimské bratrstvo (jehož politiky se rozhodně nezastávám), představitelé USA nijak neprotestovali, když bylo od moci odstaveno nedemokratickým pučem. Je tedy skutečně cílem Spojených států demokratizace světa? Jistě že ne. Hájí pouze to, co Obama deklaroval – zájmy USA (vládnoucí třídy USA).
Tato politika se současně projevuje i v případě ukrajinské krize. Majdan, neboli stoupenci tří politických stran, které získali v řádných demokratických volbách dohromady okolo 25% hlasů, s ekonomickou a morální podporou Západu (včetně K. Schwarzenberga), svrhli řádně zvolenou vládu a nahradili ji svými nevolenými zástupci. Legitimita této vlády (vyjma zvoleného prezidenta Porošenka) je nulová. To ale západním liberálním demokratům nijak nevadí, stejně jako v Egyptě jim nedělá problém podporovat pučistickou juntu, pokud jedná v souladu se zájmy svých západních chlebodárců. V případě Krymu bylo samozřejmě porušeno mezinárodní právo, k nelibosti Západu však existuje precedens ve vzniku samostatného Kosova, který je však plně ignorován. Mezinárodní sankce na Rusko jsou zaváděny bez ohledu na reálné dění, důkazem čehož je i okamžité zavedení další vlny sankcí ze strany Západu, jen několik hodin po sestřelení malajsijského letadla, z čehož byli okamžitě obviněni separatisté podporovaní Ruskem, a to několik týdnů před tím, než se na místo havárie dostavil tým vyšetřovatelů. Materiály, které předložila Ruská federace, dokumentující, že bylo letadlo sestřeleno ukrajinskou armádou, stejně jako to, že ukrajinská tajná služba neobratně vyrábí důkazy, aby vinu svalila na separatisty (nahrávky rozhovorů, video protiletadlového komplexu BUK), jsou západními médii i politickou reprezentací zcela ignorovány. Výsledky vyšetřování nejsou známy dodnes. Tomuto scénáři (sestřelení ukrajinskou armádou) mimochodem nasvědčují i některé nepřímé indicie, jako vyslovení se nizozemské vlády, proti vstupu Ukrajiny do NATO. Výroky ukrajinských činitelů jsou však okamžitě přijímány jako ověřený fakt.

Není třeba si ale o žádné ze stran dělat iluze, jako součást mediální války lžou všechny strany. Popírání vlastních vojáků bez poznávacích symbolů, stejně jako vyjádření, že ruští vojáci bojují na východě Ukrajiny o dovolené je trapné a myslím, že Ruská federace nemá podobné průhledné inscenace zapotřebí. Pravdou však je, že ať udělá cokoli, stejně přijde ekonomická odveta Západu.

Spojeným státům nelze upřít důmyslnost povedené taktiky, jak jedním vyvolaným pučem v ekonomicky bezvýznamném východoevropském státě hospodářsky oslabit jak Rusko, tak své partnery v Evropské unii. Tah par excellence! A unie jen tupě (ale jednotně) přihlíží bez zřejmého důvodu, proč se dobrovolně ekonomicky oslabovat. Některé členské státy EU/NATO, které v minulosti spadaly do sféry sovětského vlivu, s historicky silně rusofóbními postoji v čele s Polskem a pobaltskými státy, trpící naivní představou, že by se Spojené státy v případě jejich napadení zapojily do jejich obrany (což není v zájmu USA), si dokonale neuvědomují svoje místo v mezinárodní politice a vedou silně agresivní rétoriku proti Rusku, ovlivněnou americkými poradci (což v nahraných rozhovorech přiznali i vrcholní představitelé polské vlády). Polský postoj budí dojem, že by válku začali nejraději okamžitě, důkazem čehož je nejen úsměvná vojenská aliance Litvy (nemá vlastní armádu), Polska a Ukrajiny s názvem LITPOLUKRBRIG, která je zcela jasně namířena proti Rusku, ale i výroky polských politiků, zvláště pak bývalého prezidenta Lecha Wałęsy, které si zaslouží pozornost mezinárodní komunity psychiatrů. Polsko, Ukrajina a pobaltské státy si evidentně neuvědomují fakt, že historické křivdy jim nebyly spáchány ruským lidem, ale bolševiky v čele s J.V. Stalinem. Podobná propaganda je však zřejmá i u nás. Podle ní byla okupace a následná normalizace zapříčiněna nikoli vpádem vojsk Varšavské smlouvy, ale Rusy.

Je tedy Rusko oprávněno vojensky zasahovat na území Ukrajiny? Z hlediska mezinárodního práva rozhodně ne. Jak ale již bylo uvedeno výše, mezinárodní právo pozbylo legitimity neoprávněnými vojenskými zásahy Spojených států. Pakliže chce Rusko přežít bude muset hrát obdobnou politicko-vojenskou hru jako USA.

TOPlist