Červenobílá oslava dne veteránů

Přidal: | publikováno: 11. 11. 2010

11. listopad je významný z mnoha důvodů. Asi nejznámější událostí, která se pojí s tímto datem, je podepsání příměří mezi Německem a Francií, a tedy i ukončení Světové války. Tak se stalo 11. 11. v 11 hodin ve francouzském Compiègne. Tento den je v mnoha zemích státním svátkem a je mezinárodně slaven jako Den válečných veteránů. Méně známou událostí je smrt studenta Opletala. Slavíme také svátek Martina, který podle pranostik přinese sníh. Ve výčtu bych neměl zapomenout ani na významného světce Martina z Tours. Letošní oslavy navíc připadly na Červenobílý čtvrtek, takže byl program skutečně nabitý.

Sešli jsme se před dvanáctou hodinou na obvyklém plácku pod hradem Špilberk. Inu, jak lépe oslavit den veteránů, než bojovými sporty. Mile nás překvapila hojná účast a zájem sympatizantů Červenobílých, především tedy našich spolužáků – studentů a studentek. Každý účastník si mohl zkusit několik druhů zbraní, ať už z dob Velké Moravy, gotiky nebo barokní Francouzské školy šermu. Nechyběl ani starý dobrý box.

Po vysilujícím tréninku jsme skončili o něco dříve, abychom stihli navštívit Svatomartinský košt na zaplněném Náměstí Svobody, kde byl připraven další program. Závěrem dne jsme položili červenobílou kytici k Morovému sloupu.

TOPlist