Indikují šestinohé žáby alarmující stav životního prostředí?

Přidal: | publikováno: 20. 05. 2014

Hlášení výskytu žab, majících pět a více nohou probíhá již roky napříč celým světem a ani Česká republika není výjimkou. Již tradičně se tento úkaz spojuje s působením toxických a mutagenních látek vypouštěných do životního prostředí člověkem a zdroji radioaktivního záření. Po letech výzkumů se ale zdá, že vysvětlení je poněkud složitější a že v něm hraje nečekaně velkou roli příroda sama.

V lokalitách se zvýšeným počtem žab vykazujících abnormálně vysoký počet končetin, bylo prokázáno zamoření parazitickým mikroorganismem Ribeiroia ondatrae, jehož prvním hostitelem jsou vodní plži, které parazit ve vhodnou chvíli opouští a jako dalšího hostitele vyhledává pulce, u kterých ve chvíli jejich transformace v dospělce vyvolává vývojové poruchy – zvýšení počtu končetin. Postiženému obojživelníku jsou přebytečné nohy značně na obtíž, a proto se s vyšší pravděpodobností stává obětí lovících ptáků, zejména volavek. V jejich trávícím traktu je pak životní cyklus dokončen a s trusem se zpět do vody dostávají vajíčka parazitů. Evoluční strategie, která takovýmto způsobem ovlivňuje vývoj hostitele, za účelem snazšího přenosu do dalšího organismu je skutečně neobvyklá.

Pro úplnost je ale vhodné zmínit, že v lokalitách s vyšším znečištěním (například v důsledku hnojení polí), se daří vodním plžům mnohem lépe, než ve vodách chudých na dusík a fosfor a je zřejmé, že početnější populace mezihostitele ovlivní také hustotu výskytu samotného parazita.

kolobeh

TOPlist