Uplynulo 69. let od našeho vítězství

Přidal: | publikováno: 18. 05. 2014

S více než týdenním zpožděním (šéfredaktor si vzal dovolenou) zveřejňujeme krátký příspěvek – vzpomínku na 69. výročí konce druhé světové války a našeho osvobození.

Minulý týden jsme si připomněli vítězství nad nacistickým Německem a jeho spojenci během největšího válečného konfliktu, jaký lidstvo dosud poznalo. Naše vlast byla tehdy osvobozena od ponižujícího otroctví, do něhož nás uvrhl germánský agresor.

Můžeme být právem hrdí, že poslední smrtící úder Třetí říši zasadil právě náš národ. V květnu roku 1945 se právě na našem území soustředily poslední významné německé síly čítající na milion vojáků. Udeřili na ně hrdinní příslušníci českého zahraničního i domácího odboje a s podporou sovětských vojsk i Rumunské královské armády rozdrtili poslední německé síly v Evropě.

Více než 100 000 našich ruských bratrů a příslušníků dalších národů někdejšího Sovětského svazu padlo při osvobození naší vlasti. Právě jim, stejně jako našim hrdinným předkům, vděčíme za to, že zde dnes můžeme být. Nezapomínejme rovněž na to, že po našem boku během pražského povstání bojovali statečně také vojáci Ruské osvobozenecké armády, tzv. vlasovci.

Sluší se, abychom v těchto dnech vzpomněli na naše slavné a hrdinné předky, kteří tehdy zasadili smrtící ránu Třetí říši a zbavili naši krásnou českou vlast germánského útlaku a hrůzovlády. V těchto dnech je každé české srdce plné národní hrdosti a posvátné úcty k padlým vlastencům, jako byli naši letci v Anglii, dukelští hrdinové, partyzáni či parašutisté, kteří provedli atentát na Heydricha. Chrabří čeští válečníci tehdy spolu s našimi ruskými bratry i dalšími spojenci umírali, abychom dnes my mohli žít.

Dnes je naše vlast opět ohrožena a náš národ není svobodný. Avšak naší předkové, kteří tehdy slavně zvítězili nad německou hrozbou, jsou pro nás důkazem, že i nad nejhorším zlem je nakonec možné zvítězit.

Zde je slavná píseň našich osvoboditelů:

TOPlist