Jak dopadly parlamentní volby v Srbsku – 1. díl

Přidal: | publikováno: 30. 03. 2014

V sérii článků jsem se věnoval aktuální politické situaci v Srbsku, vzhledem k blížícím se tamním předčasným parlamentním volbám. Ty před nedávnem proběhly, je tudíž na čase je zhodnotit.

Výsledek voleb bohužel představuje smutnou zprávu nejen pro srbské vlastence, skončily totiž drtivým vítězstvím prozápadních stran a zatím vůbec největší porážkou vlasteneckých sil. Do parlamentu se nedostala žádná vlastenecká strana a budou zde tak poprvé zasedat výlučně prozápadní poslanci. Politika Bruselu a Washingtonu slaví další vítězství na Balkáně, neboť se Západu podařilo ještě více upevnit a pojistit nadvládu nad Srbskem.

V následující tabulce jsou uvedeny výsledky všech stran a koalic, jež kandidovaly v parlamentních volbách. Volební účast byla relativně malá, k volbám přišlo 53,12 % voličů.

Název strany nebo koalice politická orientace procento obdržených hlasů
Alexandar Vučić – Budoucnost ve kterou věříme (koalice kolem Srbské pokrokové strany)

 

liberální konzervativci 48,34 %
Ivica Dačić – SPS, PUPS, JS (koalice kolem Socialistické strany Srbska) *

 

socialisté 13,51 %
S Demokratickou stranou za demokratické Srbsko (Koalice kolem Demokratické strany)

 

sociální demokraté 6,04 %
Boris Tadić – NDS (Koalice kolem Nové demokratické strany)

 

sociální demokraté 5,71 %
Demokratická strana Srbska

 

umírnění nacionalisté 4,24 %
Dveri

 

nacionalisté 3,57 %
Liberálně demokratická strana **

 

levicoví liberálové 3,35 %
Sjednocené regiony Srbska

 

liberální konzervativci 3,04 %
Svaz vojvodinských Maďarů

 

strana maďarské menšiny 2,11 %
Už toho bylo dost

 

liberálové 2,08 %
Srbská radikální strana

 

nacionalisté 2 %
Strana demokratické akce Sandžaku

 

strana bosňácké menšiny 0,95 %
Strana pro demokratické působení

 

strana albánské menšiny 0,68 %
Třetí Srbsko – pro všechny pracovité lidi

 

umírnění nacionalisté 0,46 %
Černohorská strana – Josip Broz

 

strana černohorské menšiny 0,18 %
Ruská strana

 

strana ruské menšiny 0,18 %
Vlastenecká fronta

 

nacionalisté 0,13 %
Listina národnostních menšin

 

koalice stran národnostních menšin 0,11 %
Koalice občanů všech národů a národností

 

koalice stran národnostních menšin 0,09 %

*  Strany, jež kandidovaly v koalici se Socialistickou stranou Srbska, jsou PUPS (Strana sjednocených penzistů Srbska) a JS (Jednotné Srbsko). Zatímco PUPS je orientován socialisticky, JS je spíše populisticko-konzervativní stranou    

** Spolu s Liberálně demokratickou stranou kandidovaly v koalici také dvě další malé politické strany

Důvody úspěchu prozápadních a neúspěchu vlasteneckých stran jsme rozebrali v předchozích článcích (viz ZDE).

Největší chybou vlasteneckých sil je jejich nesvornost. Kdyby se strany sjednotily do vlasteneckého bloku, jak se o tom před volbami mluvilo i jednalo, pak by byl zcela jistě v parlamentu slyšet i hlas nacionalistů. V letošních volbách pokles počet voličů nacionalistických stran i procentuálně. Zatímco v roce 2012 volilo vlastence 16 % voličů, pak letos jejich počet klesl na něco málo přes 10 %.

V posledních volbách z května 2012 se v parlamentu udržela alespoň umírněně vlastenecká Demokratická strana Srbska. Ani ta se však tentokrát do parlamentu nedostala. Přitom srbským nacionalistů nepomohla ani podpora z Ruska, které se dostalo Srbské radikální straně. Tu oficiálně podpořil přední ruský myslitel a nacionalista Alexandr Dugin, jenž patří k poradcům Vladimíra Putina i předsedy řeckého Zlatého úsvitu a stojí v čele euroasijského hnutí. Dále Srbskou radikální stranu na jedné z jejich manifestací podpořil místopředseda ruské Dumy Sergej Baburin.

srs-volby

Mládežníci Srbské radikální strany během předvolební kampaně, na tričkách mají vyobrazení svého předsedy Vojislava Šešelje

 

Příčiny triumfu Srbské pokrokové strany

Dalším pozoruhodným faktem je drtivé vítězství vládnoucí Srbské pokrokové strany (Srpska napredna stranka – SNS). Ta získala 158 z 250 mandátů v srbském parlamentu. Má tak nadpoloviční většinu křesel a může samostatně sestavit vládu. Jedná se o největší úspěch jedné politické strany v Srbsku od znovuobnovení demokratického parlamentního systému v r. 1990. Dokonce ani Slobodan Milošević, jenž byl Západem často obviňován z autoritativního způsobu vládnutí, nezískal v žádných volbách tak velkou podporu.

Co je příčinou tohoto triumfu Srbské pokrokové strany? Strana má především k dispozici ohromné finanční prostředky a kontroluje velkou většinu medií v Srbsku. Navíc je již dva roky u moci, čehož využila k co největšímu upevnění svého postavení. Její předseda a zároveň nejmocnější muž v Srbsku, Alexandar Vučić, je často obviňován z autoritativních sklonů. Vláda SNS zahájila boj proti korupci, organizovanému zločinu a oligarchům. Je třeba podotknout, že se jedná o falešnou politiku, ve skutečnosti jsou zásahy proti daným negativním jevům jen minimální a celá kampaň je vedena hlavně mediálně, aby získala popularitu pro Alexandra Vučiće, jenž má tento boj na starosti. Jedná se však o velký rozdíl oproti předchozí vládě, která sama masivně rozkrádala státní majetek a spolupracovala s oligarchy. Proto si svým postupem režim SNS získal velkou popularitu, neboť řada lidí v něm vidí výrazný posun k lepšímu, oproti předchozím vládám.

Negativní kroky vlády se přitom kladly za vinu předsedovi Socialistů Ivici Dačićovi, jenž byl předsedou vlády (Alexandar Vučić byl jejím prvním místopředsedou). Tímto negativním krokem byly především výrazné ústupky v otázce Kosova, hraničící téměř s neoficiálním uznáním jeho nezávislosti. Bohužel se v těchto volbách ukázalo, že velká část obyvatel Srbska podlehla masivní propagandě masmédií a otázka Kosova pro ně již není prvořadá. Západní propaganda neustále opakuje, že Kosovo je pro Srbsko jen přítěží na cestě do EU a že vstup do EU představuje pro Srbsko jedinou naději, jak se dostat z již téměř 25 let trvající katastrofální ekonomické situace. Brusel také bělehradskou vládu za její lokajskou politiku náležitě odměnil a udělil Srbsku milostivě datum zahájení přístupových rozhovorů o budoucím vstupu Srbska do EU. Srbsko se přitom může stát členem tohoto žaláře národů nejdříve za zhruba 10 let.

Nejedná se ovšem o jediné faktory úspěchu SNS. Dalším jsou také volební podvody. Ty uškodily především nacionalistům, kterým byla odebrána část hlasů. Na druhou stranu se ale nejednalo o nijak závratné množství hlasů, a i kdyby k podvodům nedošlo, vlastenci by se pravděpodobně stejně do parlamentu nedostali. Šlo především o vyškrtávání některých členů vlasteneckých stran ze seznamu voličů, čímž jim bylo znemožněno volit. Dále byli na seznamu voličů zanecháni někteří lidé, kteří již zemřeli, a za ně pak odvolili před podplacenou volební komisí členové vládní strany. Hlasy Srbů z Kosova nebyly přepočítány komisí ve volebních místnostech, místo toho byly převezeny do centrálního Srbska, kde je počítali vládní úředníci…

Rovněž docházelo k masivnímu kupování hlasů a podplácení voličů, k čemuž se uchylovala převážně SNS. Využívá tak toho, že velká část obyvatel Srbska žije v poměrně značné chudobě. SNS pomohla také její členská základna čítající 350 000 členů. Ohromné množství hlasů přinesl SNS už jen fakt, že všech 350 000 straníků SNS spolu se členy svých rodin hlasovalo pro danou stranu. Neobvykle velká členská základna je i projevem toho, že lidé doufají, že díky členství ve straně získají dobré pracovní místo ve státní správě nebo alespoň jakékoliv jiné zaměstnání. Pozice ve státní administrativě totiž v Srbsku vládnoucí strana běžně obsazuje svými členy.

Již brzy Vám přineseme druhý díl tohoto článku o volbách v Srbsku. V něm se budeme věnovat dalším důležitým faktům, včetně vyhlídek do budoucna pro srbské nacionalisty.

Předchozí články na dané téma:

V Srbsku se budou konat předčasné volby

Výsledky voleb v Srbsku a vměšování Západu

Mají vlastenci v nadcházejících volbách v Srbsku šanci na úspěch?

 

Více informací o Srbské radikální straně zde:

Místopředseda SRS: Kosova se nevzdáme!

Více o Kosovu a Šešeljově Srbské radikální straně

TOPlist