Seriál o české šlechtě, 4. díl: Amchové z Borovnice

Přidal: | publikováno: 26. 03. 2014

Amchové z Borovnice je jméno staré české vladycké, později rytířské rodiny, která pocházela z Plzeňska, kde se také toto poněkud neobvyklé jméno tradičně vyskytovalo a kde jejím rodištěm byla vesnice Borovno.

Ve znaku měli v nezvykle barevné kombinaci modré na červené znamení podkoního, hřeblo s pěti zuby. Původně byly tyto zuby malovány jako ostré a vysoké, později nižší.

Nejstarším ověřeným předkem rodu byl Ryneš z Borovnice, jenž se tu vyskytuje v polovině 15. století, ale ještě v tomtéž století se Amchové z Borovnice odstěhovali z Borovna, které leží jihovýchodně od Plzně, na Čáslavsko a Kouřimsko, kde získali Svojšice. Jindřich je vlastnil na přelomu století, stejně jako Václav, jenž byl hejtmanem kouřimského kraje, a poté další členové rodu. Nakonec prodal Svojšice Arnošt Amch z Borovnice v roce 1564. Poté vlastnili Češov, Milčice, opět znovu Předboř, ale konfiskacemi po bělohorské bitvě mnohé z nich ztratili.

V roce 1657 byli bratři Burian Heralt a Vilém Hendrich povýšeni do rytířského stavu v Království českém. Z dalších členů rodu vlastnil Jan Matyáš například Nejepin, Novou Ves a Bačkov, ale již jeho syn Jan Tadeáš je posledním příslušníkem rodu, jenž tak vymírá v 18. století po meči a abatyší pražského ústavu šlechtičen Johanou Konstancií i po přeslici.

Stejného erbu byla i jiná vladycká rodina z Borovnice na Budějovicku, ale bez příbuzenského vztahu. O životě mnoha rodů se dovídáme i prostřednictvím různých svědectví, která byla soudně zaznamenána. Tak mnohé svatební veselí, které bylo často mocně „okvasováno“, skončilo krvavými spory. Např. Mikuláš ze Skuhrova při jednom veselí hodil po Václavu Amchovi z Borovnice nejprve sklenici s vínem, potom korbel, a nakonec došlo k souboji, jenž málem skončil tragicky.

TOPlist