Seriál o české šlechtě, 1. díl: Absolonové z Ledské

Přidal: | publikováno: 22. 03. 2014

Pro veliký úspěch otevírám další seriál, tentokrát o české šlechtě. Dlouho jsem přemýšlel, zda do toto jít, ale vzhledem k tomu, že mé přednášky na toto téma patří mezi nejoblíbenější a materiálů mám skutečně neuvěřitelné množství, rozhodl jsem se, že se vše pokusím sumarizovat a udělat velký seriál o české šlechtě.

A když říkám velký, tak myslím skutečně velký. Předpokládám, že články by se měly dostat k číslu zhruba tak 380, možná více. Věřím, že se seriál bude líbit a bude poučný. Amor Patriae

Absolonové z Ledské

Absolonové byli starou českou vladyckou rodinou, která pocházela z východních Čech. Jejich erb se honosil dvěma rohy, které jsou symbolem nejen síly, ale i plodnosti a na znacích se vyskytují většinou v páru. V průběhu heraldického vývoje se rohy zprvu z krátké podoby ve znacích protáhly a ze špice rozevřely do jakéhosi trychtýře. Ve znaku Absolonů z Ledské a jejich příbuzných Chorynských z Ledské jsou ještě ozdobeny račími klepety. Jejich prvotním sídlem byla tvrz Ledská, severně od Kostelce nad Orlicí ve východních Čechách. Připomínají se v první polovině 15. století a jméno jednoho z prvních potomků – Absolon – nakonec v rodu natolik zdomácnělo, že se „všichni až do vymření Absolony jmenovali„.

Za předka rodu Absolonů z Ledské je považován jistý Jan Kuchynka, který se uvádí v souvislosti s tvrzí již v 15. století. Synové či vnukové zmíněného Absolona vlastnili poblíž Vysokého Mýta tzv. šosovní zboží (tj. podléhající dani), o které však brzy přišli. Jako majitel Ledské je v první polovině 16. století uváděn Jan starší z Ledské. Absolonové zakoupili majetek i u Rychnova nad Kněžnou, např. Ježkovice, který později opět prodali. Václav Absolon je uváděn jako vlastník Ledské – dnes obec Velká Ledská – v r. 1565, ale jeho potomek prodal Ledskou své příbuzné Marianě. Na počátku následujícího století rod vymírá.

Jako poslední příslušník tohoto východočeského vladyckého rodu se uvádí Mikuláš Absolon z Ledské, který zdědil veškerý majetek po svém synovci Janovi, jenž zemřel bezdětný. A protože byl poslední svého rodu, jak se historikové domnívají, přepustil část majetku druhé Janově ženě Johance z Radče a zbývající díl – Hoděčín a Ledskou – v r. 1612 prodal.

Absolonové z Ledské byli příbuzní s vladyky Hostovskými z Vlčnova, s panským rodem z Častolovic, s Radeckými z Radče a dalšími rody z východních Čech. Na rozdíl od svých pravděpodobných příbuzných, hraběcího rodu Chorynských z Ledské, se do historie nijak výrazněji nezapsali.

TOPlist