Jakub Schikaneder – malíř tajemna

Přidal: | publikováno: 27. 02. 2014

Dnes si připomínáme 159. výročí narození českého malíře Jakuba Schikanedera (27. 2. 1855 – 15. 11. 1924). K této příležitosti jsem přichystal kratičký příspěvek s mým oblíbeným dílem Kontemplace.

Jelikož dějiny umění nepatří mezi mé hobby, nabízím obsáhlejší stať o jeho díle ze stránek výstavy, která proběhla v předloňském roce. Tehdy byla ve Valdštejnské jízdárně k dispozici doposud největší přehlídka umělcovy práce a bylo se na co dívat.

Informace o životě a díle malíře: ZDE.

kontemplace

Kontemplace, obraz se nedávno prodal za více než 8 milionů korun (text opět ze stránky výstavy).

Volba námětu mohla být inspirována obrazem Mnich na mořském břehu německého romantického malíře Caspara Davida Friedricha z let 1808–1809. Název kontemplace (tj. nazírání Boha, výraz používaný též pro nejvyšší stupeň modlitby) odkazuje explicitně na duchovní poselství díla. Postava mladého mnicha je v Schikanederově podání symbolickým vyjádřením touhy po dosažení duševní harmonie. Právě počátek 90. let byl pro Schikanedera obdobím tvůrčího neklidu a hledání dalšího směřování, po té co se Vraždou v domě završila etapa sociálně kritického realismu. V Kontemplaci se soustředil zejména na sjednocení obrazu pomocí světla a valéru. Proces vzniku díla dokládá dochovaná pastelová a uhlová studie.

Více o obrazu: ZDE.

Pro chvíle oddechu připravili pořadatelé výstavy také hru s námětem Schikanederova díla: ZDE.

TOPlist