Pozvánka: Svět tajemných Baltů

Přidal: | publikováno: 19. 02. 2014

Již od prosince minulého roku je v Moravském zemském muzeu vystavena expozice Svět tajemných Baltů, která ve dvou částech postupně mapuje dějiny Pobaltí od prvních stop lidského osídlení, přes christianizaci a příchod rytířských řádů, až po pád dynastie Jagellonců po neslavné bitvě u Moháče.

Na exponáty velice bohatá výstava nabídne neméně lákavý doprovodný program. Ve dnech 27. a 28. února proběhne v Koncertním sále Besedního domu vystoupení Současná světová klasika z pobřeží Baltu.

Výstava potrvá do 28. září 2014 a vždy koncem měsíce bude k dispozici i komentovaná prohlídka (nejdříve 26. února). Vstupné je 90,- Kč, pro studenty poloviční.

Více o výstavě, koncertu i doprovodném programu si můžete přečíst: ZDE.

Anotace:

Mezinárodní výstavní projekt si za hlavní cíl stanovil veřejnosti přiblížit u nás málo známou kulturu a historii geografického prostoru Pobaltí (Litva, Lotyšsko, Estonsko, SV Polsko) s akcentem na historické vazby českých zemí k této části Evropy. Tematicky je projekt rozdělen do dvou základních celků – samostatných výstav. První, nazvaná „Pobaltí před Balty“ se věnuje prehistorickému období od prvních stop po lidském osídlení Pobaltí až po dobu bronzovou. Druhá část „od sv. Vojtěcha po Jagellonce“ se zaměřila na dějiny baltského prostoru od 5. do 16. století. Na přípravě výstavy se podílelo dohromady 35 muzejních, galerijních a vědeckých institucí, z toho 10 zahraničních. Na výstavě je shromážděno více jak 2000 originálních exponátů, z nichž většina nebyla nikdy v České republice vystavena. K výstavě je připravena bohatá publikace rozšiřující téma výstavy příspěvky předních zahraničních a našich archeologů a historiků.

Anotace ke koncertu:

Přijďte si poslechnout jakou hudbu skládají autoři od pobřeží Baltského moře.Wojciech Kilar z Polska, Pēteris Vasks z Lotyšska a Arvo Pärt z Estonska. Prvního jmenovaného budete možná znát jako skladatele filmové hudby (například kultovní Drákula ), zajímavostí Symfonie složené Arvo Pärtem může být zase to, že než začal skladatel na symfonii pracovat, kroužily jeho myšlenky kolem textů o andělech strážných a následně dostal zakázku od Los Angeles…

Trojlístek doplní český skladatel Jan Kapr, který by letos oslavil 100 let, a který mimo jiné vyučoval skladbu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně (studenti mimo jiných František Gregor Emmert nebo Milan Slavický).

TOPlist