Morální hodnoty?! Ale kdeže

Přidal: | publikováno: 6. 11. 2010

Zdravím dobré lidi. Rád bych tuto úvahu a zároveň takový úvod do mých myšlenkových pochodů začal básní od francouzského básníka Paula Forta:

Velryby

Tenkrát, když se ještě jezdilo na velryby do dáli,
tak daleko, že pro to holky plakaly,
na každém rozcestí Pán Ježíš na křížku stál,
a páni markýzové, v krajkách, si ještě foukali,
a to byla ještě Panna Maria
a to byl ještě král.

Tenkrát, když se ještě jezdilo na velryby do dáli,
tak daleko, že pro to holky plakaly,
to každý námořník ještě na víru dal
a třebas velcí páni na ni plivali,
to byla ještě Panna Maria
a to byl ještě král.

A nynčko je každý spokojen,
mně je to jedno námořníku,
ale jak se říká
každý je spokojen,
už jsou pryč velcí páni,
pryč Pán Ježíš,
teď máme Republiku a král byl popraven,
teď máme prezidenta a žádný velryby.

Jistě jste si povšimli milí čtenáři, že báseň se týká monarchie. Nebojte, nehodlám mluvit o politice, ale spíše o morálních hodnotách (což se s politikou vylučuje dokonale) a etice současnosti.  Báseň již něco naznačila a já nyní vysvětlím, proč jsem vybral zrovna ji. Paul Fort si vybral velryby jako symbol něčeho, co v současné době chybí a je pouze na vás a na všech dobrých lidech, aby si vybrali, co to je. Pro mne je to určitý vyšší princip, něco, co je větší a méně pomíjivé než člověk. Hrdost!

Lidé dnešní doby jsou svými pány (alespoň oficiálně), každý má na výběr, ale s možností výběru přichází obrovská zodpovědnost a musíme si přiznat, že něco takového nedokážou všichni dodržet. Náš národ je v krizi identity. Máme svobodu, ale nevíme, co s ní. Chybí nám vyšší princip. Něco, za co stojí bojovat nebo alespoň něco, za co se postavit. Kromě občasných sportovních událostí, které sjednotí celý národ (a to jen v případě úspěchu), máme již pramálo společného jako Češi i Moravané.

To, že krále již nemáme, neznamená, že se nemůžeme chovat, jako by byl. Dokonce i víra je na ústupu a lidé ztrácejí morální vzor, ztrácejí pokoru. Tímto článkem nechci říct, že potřebujeme nastolit staré pořádky a vymazat posledních 100 let naší historie. To ne! Akorát je třeba si uvědomit, že ne všechno bylo špatně a vzít si to dobré a zapracovat na tom.

Deus, Rex, Patria!

TOPlist