208. výročí bitvy tří císařů

Přidal: | publikováno: 3. 12. 2013

V sobotu se část naší redakce vydala podívat na rekonstrukci bitvy u Slavkova. Bitva tří císařů, jak je někdy střetnutí přezdíváno, se odehrála dne 2. prosince 1805 poblíž Slavkova u Brna. Vojska tehdy již francouzského císaře Napoleona zde porazila armády rakouského císaře Františka a ruského cara Alexandra. Z rekonstrukce bitvy jsme připravili krátkou reportáž.

Bitevní ukázka proběhla jako již tradičně pod kopcem Santon u obce Tvarožná. Letos se do bitvy aktivně zapojilo na 900 milovníků živé historie v uniformách armád Francie, Varšavského vévodství, Rakouska, Ruska a Saska. Na každoroční rekonstrukci bitvy se těší nadšenci z celé Evropy, kromě domácích účastníků tak přijeli i aktéři ze Slovenska, Polska, Rakouska, Německa, Francie, Belgie, Itálie, Maďarska, Ruska a Rumunska.

Po celý průběh hodinu a půl trvající bitvy, jejíž scénář byl letos zaměřen na střetnutí vojsk na Starých Vinohradech, usnadňoval návštěvníkům orientaci odborný komentář, jehož se zhostil historik a publicista Jiří Kovařík.

Přestože, jak komentátor poznamenal, armády tvořily jen zhruba půl procenta z celkového počtu vojsk, která se střetla na mnohonásobně rozsáhlejším území, dokázali pořadatelé navodit vzrušující atmosféru, kterou podbarvilo i zhruba 60 jezdců na koních a především pak hřmot z celkem patnácti děl. Nechybělo ani závěrečné defilé všech zúčastněných aktérů.

Kromě bitvy samotné probíhal po celý den doprovodný program, především ve Slavkově u Brna. Zde jsme navštívili předvánoční jarmark, kde jsme kromě drobného občerstvení stihli za doprovodu tematické hudby zhlédnout i ukázky nejen dobového řemeslnictví. Zlatým hřebem návštěvy města pro nás byl slavkovský zámek s přilehlým parkem. Ani letos jsme nelitovali návštěvy oslav, jimiž jako každý rok ožilo celé město, a už teď se těšíme na příští ročník.

TOPlist