Gastrotipy VIII – Magdalena Dobromila Rettigová: Taknazvané Kulaschfleisch na jiný způsob

Přidal: | publikováno: 6. 11. 2013

Zdravím všechny příznivce výborného jídla. Po „stopadesáti letech“ přidávám další recept od naší nejmilejší nejen gastrobuditelky M. D. Rettigové :-). Jinak se všem za roční absenci gastrotipů omlouvám, odteď bude frekvence receptů mnohem častější.

Vezmi dvě libry kyprého masa z kýty, dobře jej poklepej, pak na dva prsty široké, na tři prsty dlouhé, na malík tlusté kousky pokrájej, v čisté vodě přemej, dej na kuthan na kostky pokrájený ledvinový loj nebo slaninu, dvě nadrobno pokrájené cibule, trochu dymiánových lístků, vlož ty řízky do toho, osol to jen málo, posyp trochu tlučeným pepřem, dobře to přikrej a nech to dusit; až to počne vysmahovat, podlívej po lžíci hovězí polívkou, aby se to nepřipálilo; až řízky dost měkké jsou, dej to buď tak jenom ve šťávě na teplou mísu a vůkol věnec ze smažených zemčátek a dej to na tabuli k večeři. Kdo by nebyl milovník cibule a pepře, může obojí vynechat.

Nebo když řízky dost měkké, nalej na ně trochu vinného octa, pak tolik hovězí polívky, co omáčka třeba, dej k tomu trochu hnědé jíšky, přilej kyselé husté smetany, trochu drobně pokrájené citronové kůry, nech to trochu povařit, dej to na mísu a dej buď vůkol mísy věnec těch smažených zemčátek, anebo je dej zvlášť, nebo dej věnec z naložených na koláčky pokrájených okurek.

Nebo když řízky dost měkké, nalej na ně jeden díl hovězí polívky, jeden díl červeného nebo rakouského vína, k tomu dej několik lžíc dobrého vinného octa, trochu hnědé jíšky, trochu citronové kůry a po několika sardelí sardelového másla, nech povařit a dej na tabuli.

Nebo když řízky dost měkké, nalej na to hovězí polívky a několik lžíc dobrého vinného octa, dej k tomu hnědé jíšky tolik, co třeba, aby omáčka nebyla ani příliš hustá, ani řídká; pak upraž s kouskem másla 2 loty cukru hezky dohněda, dej ho k tomu, dej k tomu trochu drobně krájené citronové kůry, okoštuj omáčku, zdaliž dost kyselopřisládlá, a není-li, přidej buď kousek bílého cukru, nebo trochu citronové šťávy, nebo vinného octa. Okolek můžeš buď opět z těch smažených zemčátek udělat, nebo také věnec z máslového těsta, jest to oboje dobré.

Dobrou chuť! 🙂

TOPlist