Rozhovor s polským vlasteneckým raperem Ptaku

Přidal: | publikováno: 19. 09. 2013

Po delší době zde máme také příspěvek z hudebního průmyslu. Redaktor Hubert pro nás přichystal krátký rozhovor s polským vlasteneckým raperem Ptaku, včetně ukázek z jeho tvorby.

Můžeš se nám na úvod představit a říct něco o sobě?

Jsem Ptaku, je mi 30 let, ale cítím se o dost mladší. Pracuji, jako bezpečnostní specialista, ale zajímavější částí mého života je to, že jsem rapper a nacionalista, člen ONR. Rád fotím a dělám videa, také jsem spustil label zaměřený na národoveckou muziku a občas píšu texty do novin Nezávislé Polsko.

Kdy jsi začal tvořit hudbu?

Začal jsem v roce 1997 bez jakýchkoliv informací jak na to, jen se svým počítačem. O to víc jsem byl nadšený do tvorby. Od roku 2001 jsem fungoval se svými přáteli jako Zjednoczeni a později jako Łódzcy Rezydenci. V roce 2005 jsem se rozhodl pro sólovou dráhu.

 narodowy

S kým jsi spolupracoval na svém prvním CD NaRa? Co znamená NaRa, Narodowy Radykalizm?

Nejdřív to uvedu na pravou míru, NaRa není mé debutové album, v roce 2005 jsem vydal Konceptalbum. Prodalo se ho asi 30 000 kusů. Pojem NaRa sis ale odvodil naprosto správně. Ve třicátých letech nazývali političtí oponenti nacionalisty pejorativně pojmem Nara.

Na spolupráci byly přizvány kapely Irydion a Nordica a tři fantastičtí vlastenečtí rapeři Wuem, Rete a Basti, který je můj starý přítel.

Můžeš čtenářům říct o tématech tvých songů?

Jsou především o antikomunismu, poctě hrdinům a bojovníkům za svobodu a nenávisti ke zrádcům od kulatého stolu (1989). Na druhou stranu je tam také píseň o pohřbu Romana Dmowského – největšího politika, který byl vládou podceňován, ale národem milován. Další skladba je o srbském Kosovu. Moje CD je jako kniha o historii, které začíná v roce 1934 (příběh ONR), přes teoretickou transformaci Polska v 80. letech, hořící přenosové vozy TV Nowa v roce 2011 a končí rokem 2012. Věřte mi, že to nejsou věci, které se vyučují na školách. Historie z tohoto úhlu pohledu je nepohodlná.

Pokud vím, tak máš na svém kontě jeden videoklip s kapelou Irydion.

Není to tak jednoduché. Než jsem se vydal na sólovou dráhu, udělal jsem nějaké klipy s mou crew Zjednoczeni a  Łódzcy Rezydenci.

 ‚]

Jak probíhalo natáčení klipu k písni Agorafobia?

Byla zatracená zima, 4 hodiny v autobusu z Lodže, 6 hodin mrznutí ve Vratislavi, 2 lahve rumu a 5 hodin na cestě zpět domů. Ale stálo to za to.

S výsledkem jsi spokojený?

Agorafobia je rozhodně nejlepší! Ale abych byl upřímný, vše je díky Qubikovi z Irydionu, je to kouzelník. Dal bych všechny peníze za to, mít jeho talent.

Kombinace rapu a vlasteneckých textů je poměrně nová věc, jak je tento styl vnímán v Polsku?

Vlastenecký rap je vnímán překvapivě dobře. Dostávám od lidí velmi pozitivní zpětnou vazbu, stovky slov chvály a díku. Často mně lidé říkají, že ačkoliv neposlouchají hip-hop, mou muziku si vychutnávají.

 1009918_527563473970584_603726783_n

Existuje nějaký zahraniční umělec, se kterým bys chtěl spolupracovat?

Zatím mám domluven jen jeden mezinárodní Polsko-Maďarský projekt.

Jaké máš plány do budoucna?

Rád bych pokračoval v tom, co dělám teď, ale pravděpodobně dřív, nebo později budu muset jet vydělat nějaké peníze do Anglie nebo Norska. Každý člověk by měl postavit dům, zasadit strom a zplodit syna…  a já stárnu. Do deseti let chci také usednout do parlamentních lavic, protože polské zákony jsou bezzubé a systém udělal z lidí otroky.

Další otázka se už netýká hudby, ale politiky. Můžeš se vyjádřit k současné situaci v Sýrii?

Spojené státy a OSN chtějí s Assadem udělat to stejné, co provedli Miloševičovi a Srbsku. Tak dlouho, jak bude Sýrie nezávislá, tak dlouho budeme my svobodní. Bashar al-Assad je schopen udržet radikální muslimy na uzdě. Já prostě nevěřím těm kecům, které nám servírují všechny televizní kanály. USA chce bombardovat Syřany, protože byli zasaženi sarinem. Vidíte v tom logiku?

Nenávidím vše, co dnes USA představuje!

Chceš něco vzkázat do České republiky?

Jasně chlape, 3 roky jsem žil ve Velké Británii a setkal se tam s mnoha lidmi, mimo jiné i z České republiky. Pozoroval jsem, že všichni lidé chtějí stejnou věc – žít normální život, bez stresu a s důstojnou životní úrovní. Nikdo nechce žádnou válku. To, co se stalo v roce 1968, nebyla vůle našeho národa. Levičácké noviny vždy řeknou, že nacionalisté jsou xenofobové, homofobové a fašisté. To vše je nesmysl.

My jako národy můžeme vzájemně spolupracovat na všech úrovních. Jsme velmi hrdí na názory Václava Klause k problematice EU. Věřím, že jednou bude mít i Polsko někoho, jako je on.

Doufám, že Českou republiku v blízké budoucnosti navštívím!

TOPlist