26. diskusní večer – O Kosovu se srbskými politiky

Přidal: | publikováno: 16. 09. 2013

Na začátek nového semestru a školního roku jsme pro vás připravili obzvláště zajímavý a zcela jedinečný diskusní večer. Je pro nás ctí, že naše pozvání přijali vrcholoví srbští politici z řad Srbské radikální strany, včetně předáka kosovských Srbů.

Ti nám budou přednášet o řadě důležitých témat týkajících se jak Srbska, tak i naší vlasti, celé Evropy a světa. Stěžejním bodem programu bude samozřejmě kosovská otázka, promluvíme si však i o politice a vlastenecké scéně v Srbsku.

Téma: O Kosovu se srbskými politiky

Datum a čas: 26. září 2013 v 18:00

Místo: Panská 13, Brno (Přednášková místnost)

Členy delegace, jež nás bude provázet tímto diskusním večerem, budou nejvyšší funkcionáři Srbské radikální strany:

Zoran Krasić – místopředseda Srbské radikální strany, v letech 1998-2000 byl ministrem obchodu ve vládě Srbska. V letech 1992-2012 byl poslancem srbského parlamentu. Jedná se o jednoho z nejvýznamnějších politiků SRS. V současnosti je mimo jiné předsedou výboru pro obranu Vojislava Šešelja před Haagským tribunálem.

Zvonko Mihajlović – jeden z hlavních předáků kosovských Srbů. Ve dvou volebních obdobích byl poslancem srbského parlamentu. Rovněž ve dvou volebních obdobích zastával funkci předsedy srbské samosprávy v okresu Štrpce na jihu Kosova.

Svetislav Madjarević – předseda mládeže Srbské radikální strany

Marko Paunović – místopředseda mládeže Srbské radikální strany

 

Předběžný seznam témat diskusního večera:

 • letak-srbska-radikalni-strana-cervenobily-diskusni-vecer-novyAktuální situace v Kosovu
 • Srbská radikální strana, její politika a ideologie
 • Válka v Kosovu a bombardování Srbska
 • Války v bývalé Jugoslávii
 • Aktuální situace v Srbsku a dalších srbských zemích
 • Haagský tribunál
 • Pronásledování a boj za záchranu Srbů na Kosovu
 • Protisrbská politika USA, NATO a EU
 • Vlastenectví a boj za tradiční hodnoty v Srbsku
 • Aktivismus srbské mládeže
 • Geopolitika a mezinárodní politika ve vztahu k Srbsku a Kosovu
 • Mezinárodní spolupráce vlasteneckých sil ve světě
 • Česko-srbské bratrství a přátelství
 • Scénáře možného vývoje kosovské otázky

Jak je vidno, máme se nač těšit. Místopředseda SRS Zoran Krasić nám bude přednášet o tom, jak vypadá obrana národních zájmů a boj za svobodu z pohledu patriota, jenž byl dlouholetým poslancem parlamentu a dokonce ministrem ve vlastenecké vládě.

Těšit se můžete i na přednášku Zvonka Mihajloviće, jednoho z hlavních předáků kosovských Srbů, který patří k vůdcům odporu Srbů na Kosovu proti okupaci a albánskému útlaku. Jeho přednáška o situaci Srbů na Kosovu bude jistě neobyčejně zajímavá, vzhledem k tomu, že osobně stojí v čele odporu Srbů na Kosovu přímo v terénu.

O aktuálním stavu vlastenectví mezi srbským studentstvem a mládeží nám bude přednášet přímo předseda mládeže SRS Svetislav Madjarević. Naši hosté budou pochopitelně mluvit i o dalších výše uvedených tématech.

Předseda Srbské radikální strany Vojislav Šešelj je již 11 let nespravedlivě souzen a vězněn haagským tribunálem. Proti tomuto procesu však vede hrdinný odpor a všechna obvinění Haagu se mu podařila vyvrátit. I přesto je však nadále vězněn. Haag je proto dalším nesmírně důležitým tématem, o němž nám budou funkcionáři SRS přednášet.

Součástí večera bude pochopitelně také samotná diskuze s vrcholnými srbskými politiky, během níž dostanete široký prostor k dotazům.

Celá přednáška bude simultánně překládána do češtiny.

Kosovo_je_Srbija

Srbská radikální strana (SRS)

Srbská radikální strana patří k nejvýznamnějším politickým stranám v Srbsku a je nejúspěšnější vlasteneckou stranou v Evropě. Ve většině voleb v Srbsku obdržela 25-30 % hlasů. Většinou tak ve volbách končila na druhém místě a nebo vítězila. V prezidentských volbách se její kandidáti obvykle dostávali do druhého kola a jednou její kandidát a předseda Vojislav Šešelj obdržel v prvním kole prezidentských voleb 40 % hlasů.

Strana má na 80 000 členů a v mezinárodní politice spolupracuje např. s Le Penovou Národní frontou ve Francii, se stranou Vladimíra Žirinovského v Rusku, v minulosti s Haiderovou stranou Svobodných v Rakousku či se Slotovou Slovenskou národní stranou. Stejně tak spolupracuje s řadou dalších významných vlasteneckých stran v Evropě i ve světě a má přátelské vztahy s vlasteneckými a antiglobalistickými režimy ve světě.

Srbská radikální strana je hlavní silou, jež brání srbské Kosovo a je rovněž odpůrcem EU a NATO. Není tedy divu, že je trnem v oku západním mocnostem. V době války v Kosovu a bombardování Srbska byla strana součástí tehdejší srbské vládní koalice, jež vedla zemi v nelehké válečné době. Náš host a přednášející Zoran Krasić byl ministrem právě v této vládě. Jako jediná strana v tehdejším srbském parlamentu odmítla kapitulaci před NATO a požadovala, aby Srbsko bojovalo do posledního dechu. Dodnes je strana zdaleka nejaktivnější v obraně Kosova i všech srbských národních zájmů a staví se nekompromisně proti jakýmkoliv ústupkům vůči Západu i nelegální vládě Kosova.

My jsme během naší cesty na Kosovo byli přijati v hlavním sídle strany. O této návštěvě jsme Vás informovali v našem článku (ZDE). V následujících dnech vydáme exkluzivní a velmi zajímavý rozhovor s místopředsedou strany Dejanem Mirovićem. Rovněž pro Vás brzy připravíme články popisující program, ideologii a genezi Srbské radikální strany, aby jste tak byli podrobněji informováni o dané tématice.

Krátké video z našeho setkání:

Nenechte si ujít tento jedinečný diskusní večer s tak vzácnými hosty. Jedná se o dosud nejvýše postavené osobnosti, jež přijaly naše pozvání přednášet na Červenobílém diskusním večeru. Budete mít možnost vyslechnout si přednášku nejen předních odborníků na výše zmíněná témata, ale také lidí, kteří realizují srbskou politiku obrany Kosova, ať už v  parlamentu nebo přímo v srbských ghettech na Kosovu.

TOPlist