Skyforger (Lotyšsko)

Přidal: | publikováno: 11. 08. 2013

Dnešní článek zahajuje nový seriál zaměřený na folk/pagan metalové kapely, jehož cílem je představit hlavně méně známe kapely tohoto žánru. Zatím bude reprezentovat každou zemí jedna skupina, postupně budou přidány další. Do tohoto seriálu zařazuji již vydaný článek o maďarské skupině Dalriada.

Lotyšská kapela Skyforger („Nebeský kovář“) vznikla v roce 1995, patří tedy k prvním folk/pagan metalovým kapelám v bývalých postsocialistických zemích. Folkovou složku reprezentují lotyšsko-baltské vlivy, zatímco metalová složka je kombinací heavy, death, black a trash metalu se silným působením skandinávského stylu metalu. Každé album je tématicky zaměřené na lotyšskou mytologii, kulturu a zvyky nebo na významné historické okamžiky.

skyforger_rozhovor1

Prvním počinem bylo demo Semigalls‘ Warchant („Válečný zpěv Zemgalců“; reedice v roce 2005), které bylo holdem jednomu z posledních evropských pohanských kmenů.

První plnohodnotné CD se jmenuje Kauja pie Saules („Bitva u Saule„). Zachycuje období 13. století, kdy se pobaltské kmeny (Kuroni, Žemaiti, Zemgalci) bránily invazi Řádu mečových rytířů, později Řádu německých rytířů, kteří chtěli toto území pokřesťanštit. Ústředním motivem je právě bitva u Saule, ve které dosáhly litevsko-lotyšské kmeny významného vítězství, a dodnes je toto výročí slaveno jako Den baltské jednoty.

Z toho CD pochází zatím jediný oficiální videoklip – Kurshi

Následující CD Latviešu strēlnieki („Lotyšští střelci„) se v historii posouvá o necelých 700 let dále, do období první světové války, ve které v rámci ruské armády, vznikla tato jednotka, která měla až 40 tisíc mužů. Jednotlivé písně vyzdvihují statečnost této jednotky během obrany Rigy (přelom 1915/1916), při jarní a letní ofenzívě (1916) a hlavně při obraně Nāves sala („Mrtvý ostrov„) a „Vánoční bitvě“ (oblast Jelgavy). Během ruské občanské války bojovali střelci na obou stranách, o čemž se zmiňuje moje nejoblíbenější píseň Pulkvedis Briedis („Plukovník Briedis„), která připomíná lotyšského národního hrdinu, který byl popraven bolševiky v srpnu 1918.

Pulkvedis Briedis

V následujícím období přešla skupina k lotyšské mytologii – Pērkoņkalve („Vládce hromu„), tradicím, zvykům a bojovým zpěvům – Zobena dziesma („Píseň meče„) a legendám – Kurbads (příběh o jednom z lidových hrdinů, který bojuje se zlem).

V současné době připravuje skupina nové album, které bude zaměřené na kulturu, zvyky a historii vyhynulého původního pobaltského etnika Prusů.

Složení skupiny:

  • Edgars „Zirgs“ (baskytara)
  • Pēteris „Peter“ (zpěv, kytara)
  • Edgars „Mazais“ (bicí)
  • Egons Kronbergs (kytara)

Oficiální stránky: ZDE

Rozhovor se skupinou z roku 2009: ZDE

Další články budou např. o těchto skupinám:

  • Týr (Faerské ostrovy)
  • Stribog (Chorvatsko)
  • Radogost (Polsko)
  • Myrath (Tunis)
TOPlist