Veligrad: Fos-Zoe-Nika

Přidal: | publikováno: 27. 07. 2013

Tímto příspěvkem bychom rádi představili zábavnou i poučnou počítačovou hru Veligrad: Fos-Zoe-Nika. Hru v souvislosti s 1150. výročím příchodu byzantských věrozvěstů svatých Cyrila a Metoděje připravilo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti za finanční podpory Zlínského kraje.

O hře:

Veligrad Fos-Zoe-Nika (název podle křížku s řeckým nápisem „I(ESU)S – CH(RISTO)S – FOS – ZOE – NIKA, v překladu „Ježíš Kristus, světlo, život, vítězí“) se vrací ke kořenům klasických adventur, ale oděna v novém a moderním hávu. Hráč se vžívá do role studentky archeologie Sáry a mnicha Nauma.

Sářiným úkolem, tak jako každého správného vědce, je shromáždit známá fakta k archeologické lokalitě Uherské Hradiště – Sady „Špitálky“. Její pátrání ji zavede nejenom na samotnou lokalitu, ale i na Památník Velké Moravy ve Starém Městě či na konzervační oddělení ve Slováckém muzeu. Současně, jak se jí daří postupovat v její vědecké práci, se odehrává na Výšině sv. Metoděje (Sadské výšině) příběh mnicha Nauma. Jeho očima sledujeme, jak se areál postupně rozrůstá a prožíváme spolu s ním i důležité dějinné milníky Velkomoravské říše jako je příchod věrozvěstů či Slavomírova vzpoura.

Poutavou formu má hráč možnost vytvořit si představu o podobě církevního areálu v Uherském Hradišti – Sadech, životě našich předků v 9. století, práci archeologa či konzervátorů.

Herní prostředí je vytvořeno pomocí výkonného 3D enginu, který zprostředkovává realistický herní zážitek. Stavby a historické souvislosti odpovídají v maximálním možné míře odkrytým archeologickým situacím a písemným pramenům. 

PC hra je součástí třídílné publikace Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje a lze ji zakoupit v prostorách Slováckého muzea či prostřednictvím e-shopu: ZDE.

veligrad-pamet

TOPlist