Navštívili jsme Srbskou radikální stranu

Přidal: | publikováno: 20. 06. 2013

Naše redakce nedávno navštívila Bělehrad, kde jsme byli uvítáni v hlavním sídle Srbské radikální strany, s níž jsme při té příležitosti navázali přátelské kontakty. SRS je již více než 20 let jednou z nejvýznamnějších srbských politických stran, několikrát vyhrála volby a v některých obdobích měla podporu téměř 40% voličů. V celoevropském měřítku se jedná o nejúspěšnější a nejvýznamnější vlasteneckou stranu v Evropě.

Bylo nám ctí, že nás přijal přímo místopředseda strany Dejan Mirović a spolu s ním také předseda stranické organizace bělehradské městské části Stari grad Miljan Damjanović, šéfredaktor oficiálního blogu strany a neurochirurg Dane Cvijanović a šéfka kabinetu předsedy strany Ljiljana Mihajlović.

Následovalo celovečerní jednání ve velmi přátelské atmosféře, během níž na nás přímo dýchalo slovanské bratrství. Navzájem jsme si vyměnili zkušenosti z veřejné činnosti a funkcionáři radikální strany nás informovali o politické situaci v Srbsku a problémech, s nimiž se dnešní Srbsko potýká.

Prvořadým tématem bylo pochopitelně Kosovo. Při té příležitosti jsme vyjádřili plnou podporu srbskému lidu jak v otázce Kosova, tak i v dalších problémech, jimž Srbové čelí. Obdobně jsme i my informovali naše hostitele o poměrech v naší vlasti a problémech jak českého národa jako celku, tak především českých vlastenců. Dále jsme se věnovali odborným debatám o historii, mezinárodní politice, ekonomice, kultuře a především pak o vzájemných vztazích našich dvou bratrských národů. Nechyběla však například ani uvolněná rozprava o sportu. Pod článkem najdete krátký video záznam z našeho jednání.

V sídle radikální strany nás zaujala ohromná knihovna, jež v prvé řadě obsahovala asi 160 knih, jejichž autorem je Vojislav Šešelj. Ten v těchto knihách podrobně zpracoval všechny aspekty své nacionalistické ideologie a dovedl ji téměř k dokonalosti. V jeho pracovně nás pak zaujala např. krásná šavle, kterou Šešelj dostal jako dar přímo od samotného bývalého prezidenta Iráku Saddáma Husajna.

Jako dar nám radikální strana věnovala 8 knih v angličtině, jejichž autorem je samotný předseda strany Vojislav Šešelj. Jedna kniha představuje jeho kapitální dílo a nese název Ideologie srbského nacionalismu. Dalších sedm knih se věnuje problematice haagského tribunálu. Šešelj v nich dokazuje, že se jedná o nespravedlivý, zaujatý a protisrbský soud. Při této příležitosti nám také místopředseda radikální strany Dejan Mirović poskytl exkluzivní rozhovor jenž, zveřejníme na našem webu v nejbližších dnech. Dozvíte se v něm jak aktuální informace o dění v Kosovu, tak také názory srbských vlastenců na řadu dalších problémů. Věříme, že vás zaujme také vztah a postoj Srbů k našemu národu, na toto téma totiž rovněž přišla řeč.

Radikální strana informovala o naší návštěvě na svém oficiálním blogu. Velmi nám zalichotilo, že tento článek je na blogu pátým nejčtenějším ze všech článků vydaných zde za celé dva měsíce. Na sociální síti facebook má článek o nás několik stovek sdílení a to rovněž během pouhých několika dní. Odkaz na daný článek najdete ZDE.

TOPlist