Jaroslav Pouzar

Přidal: | publikováno: 29. 10. 2010

Dnes bych vám chtěl přiblížit život a kariéru českého hokejového útočníka Jaroslava Pouzara. Odchovanec českobudějovického Motoru a jihočeský patriot se narodil 23. 1. 1952 v Čakovci.

V nejvyšší soutěži debutoval v roce 1970 v dresu českobudějovického Motoru. V nejvyšší soutěži odehrál celkem 12 sezón, všechny v dresu Českých Budějovic. V ročníku 77/78 se stal nejlepším střelcem soutěže a v sezoně 80/81 se stal vicemistrem republiky.

Reprezentace:

V národním mužstvu debutoval 18. 12. 1972 v duelu proti Švédsku. Za Československo hrál na šesti mistrovstvích světa, dvou olympiádách a dvou Canada Cupech. Ve sbírce má stříbrnou medaili ze ZOH v Innsbrucku (1976), z mistrovství světa si celkem odvezl  6 medailí (dvě zlaté, tři stříbrné a jednu bronzovou). Celkem za reprezentaci odehrál 186 utkání, ve kterých vstřelil 73 gólů.

Cesta do NHL:

Při mistrovství světa v Helsinkách 1982 jej oslovil skaut Edmonton Oilers Barry Frazer a nabídl mu možnost hrát v kanadsko-americké NHL. Jaroslav se nakonec rozhodl nabídku přijmout. Sotva Pouzar vystoupil s manželkou a dcerou z letadla v Edmontonu, oslnily jej reflektory a zůstal obklíčen televizními reportéry, kteří mu začali pokládat spoustu otázek – tlumočník samozřejmě nikde. Tmavovlasý veterán z jižných Čech použil veškeré útržky angličtiny, jež mu uvízly v hlavě při zájezdech reprezentace a do odpovědí přihodil i pár německých slovíček… Po složitém začátku, kdy se sžíval s novým prostředím, zazářila jeho hvězda naplno. V kabině slavných Oilers vedle něho sedávali takové hvězdy jako Wayne Gretzky, Jari Kurri nebo Mark Messier. 5. října 1982 Pouzarovi znamenitě vyšla premiéra v NHL, v albertském derby proti Calgary Flames si připsal 2 body za gól a asistenci.

V hokejovém dějepise se nachází desítky jmen výborných hráčů, kteří prahli po Stanley Cupu, dlouho se za ním plahočili a stejně na něj nedosáhli. Vůči Jaroslavu Pouzarovi bylo štěstí vskutku štědré. V NHL se objevil ve čtyřech sezonách a se stříbrným pohárem se pomazlil hned třikrát, a to v letech 1984, 1985 a 1987. Stal se navíc prvním Čechem, který Stanley Cup vyhrál! Celkem v NHL (včetně play-off) odehrál 225 utkání a vstřelil 40 branek.

Německý konec:

V roce 1988 definitivně Pouzar zamířil zpět do Evropy, konkrétně do německé nejvyšší soutěže Bundesligy. Vystřídal tam dresy Iserlohnu a Rosenheimu, se kterým v roce 1989 vyhrál mistrovský titul. O rok později aktivní kariéru ukončil.

Život po hokeji:

V Českých Budějovicích vybudoval rok po sametové revoluci fitness centrum, do kterého v prvních letech jeho existence vrhl veškerý svůj elán. Bez hokeje však dlouho nevydržel a v roce 1992 se stal prezidentem klubu HC České Budějovice, v jehož čele vydržel až do roku 1998. Od roku 2003 do roku 2004 byl hlavním trenérem v A-týmu v Českých Budějovicích. Pravidelně se zúčastňuje exhibičních utkání veteránů. Od roku 2004 bojuje s leukémií.

TOPlist