Pozvánka na diskusní večer: Putování na Kosovo

Přidal: | publikováno: 23. 05. 2013

Ve středu 5. června 2013 proběhne v prostorách brněnské Masarykovy univerzity již 23. diskusní večer Červenobílých. Připravili jsme pro vás reportáž z putování naší redakce do Srbska a především jeho jižní provincie Kosovo. Součástí večera bude i promítání fotografií a krátkých videí z cest.

 

Téma přednášky: Putování na Kosovo.

Datum a čas: 5. června 2013 v 18:00.

Místo: Komenského náměstí 2 (bývalá Lék. fakulta MU, viz ZDE), učebna S11.

putovani-na-kosovo

V případě jakýchkoliv dotazů nás můžete kontaktovat na tel. +420 774 147 693.

Po našem 20. diskuzním večeru, jehož tématem byl kosovský konflikt, jsme se rozhodli osobně podniknout cestu do Kosova a seznámit se tak na vlastní oči se situací, která tam panuje. Naším cílem bylo navštívit tamní Srby a vyjádřit jim tak podporu v jejich nelehkém údělu. V druhé polovině května jsme tak realizovali několikadenní cestu. Osobně jsme se seznámili s velmi těžkým životem Srbů na Kosovu, kteří musejí žít v ghettech a snášet řadu pro nás nepředstavitelných útrap.

Navštívili jsme nádherné středověké pravoslavné kláštery i další památky, jež jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a stáli jsme na místě památné kosovské bitvy. Seznámili jsme se s neskutečně pohostinným a přátelským srbským lidem a jeho krásnou kulturou i stále živými, starobylými tradicemi. Procestovali jsme téměř celé Kosovo a navštívili řadu tamních měst a různé kraje tohoto fascinujícího regionu. Poznali jsme mnoho zajímavých lidí, kněží, veřejně činných osob i humanitárních pracovníků, jež nás důkladně seznámili s kosovskou problematikou i s problémy tamního srbského obyvatelstva. O tom všem a mnoha dalších věcech, jež souvisejí s naším poznáváním Kosova, bude naše přednáška a 23. diskusní večer.

Seznamte se i vy s nejnebezpečnějším místem Evropy. S místem, kde neplatí zákony a právo, ale kde se lidé dodnes řídí kmenovými pravidly a krevní mstou. S místem, jež jako poslední v Evropě poznalo hrůzy války, jejíž stopy jsou v ní všudypřítomné a jejíž plameny málem zachvátily celou Evropu. S místem, jež stále zůstává pověstným balkánským sudem prachu, jenž může kdykoliv explodovat.

Přijďte, všichni jste vítáni.

TOPlist