Meyrink o Sokolech

Přidal: | publikováno: 5. 05. 2013

Německý autor mystické literatury Gustav Meyrink (1868 – 1932) strávil část mládí v Praze, kde provozoval bankovní dům. Jeho původní jméno bylo Gustav Meyer. Byl nemanželským synem bavorské herečky a württemberského ministra. Meyrink byl  vynikajícím veslařem a šermířem. Účastnil se několika soubojů. Jako jeden z prvních si pořídil automobil. Začal se zajímat o okultismus, spiritismus a východní duchovní nauky.

Stal se spoluzakladatelem a členem lóže U Modré hvězdy.http://cervenobili.cz/wp-includes/js/tinymce/plugins/wordpress/img/trans.gif Členy této lóže byly osobnosti pražského německého i českého  uměleckého  života jako Julius Zeyer. Atmosféra Prahy silně inspirovala Meyrinkův duchovní život i literární tvorbu, v níž dochází k prolínání známe reality a nadpřirozena. Podle Meyrinka mělo být město kdysi založeno zasvěcenci pradávného asijského bratrstva Sat – Bay. Praha tak má představovat práh či bránu mezi světy. Ve městě se odehrávají jeho romány jako Golem či Valpuržina noc. Meyrink zaujal mimo jiné i mladého Evolu, který překládal jeho knihy do italštiny. Meyrink se brzy dostal do sporů s měšťáckou společností. Dostal se do konfliktu s pražskými důstojníky kvůli cti své budoucí druhé ženy a nakonec byl obviněn, že se snažil při spiritistických seancích ovlivňovat své klienty. Po odchodu z Prahy se s druhou manželkou nakonec usadil u Starnberského jezera v  Bavorsku. Praze se věnuje také v krátké ironicky laděné próze Praha, optimistické líčení města ve čtyřech obrazech ze sbírky Černá koule. Se značným nadhledem zde líčí tehdejší české i německé prostředí Prahy.  Jeden z obrazů líčí průvod v němž se nalézají členové Sokola:

„Jen co přejdou, připochoduje červená záplava. Čeští turneři nazvaní „sokoli“, s krvavě červenou košilí, aby se naznačila krutost, a kvůli eleganci a hbytosti v holínkách.

Před nimi vlaje jasně modrý prapor – Evropanovi dělá dobře, když předním něco vlaje – na něm stříbrný znak slovanské tělovýchovy: sokol s čínkou v drápech.

Neboť sokol je a zůstane nejpříhodnějším symbolem pro cvičence – co je proti tomu opice?!

Kdo z nás ještě neměl příležitost pozorovat, jak se sokoli – když je všude klid – tiše, tichounce vplíží do železářství – huš, uchopí nejtěžší čínky a vznesou se do výše, směr domů, k nehostinnému skalnímu hnízdu, aby doma učili své samičky vzpírat.“

TOPlist