Hrad Furchtenberg u Hanušovic (tip na výlet)

Přidal: | publikováno: 22. 04. 2013

Na konci zimy se ve mně opět začaly probouzet cestovatelské pudy a pustil jsem se do hledání míst, kam vyrazit. Prst se na mapě zastavil u města Hanušovice (původně Hannsdorf), konkrétně na zřícenině Nový hrad.

Ideální dopravní prostředek pro cestu do Hanušovic je vlak, kterým se na místo dostanete bez přestupování jak z Brna, tak například i z Prahy. Po vystoupení z vlaku člověk snadno najde modrou turistickou značku, po které se začne vracet zpět podél kolejí, po kterých přijel. Turistická stezka se vine příjemným smíšeným lesem. Bohužel po cestě k hradu turista nenajde ani jednu informační ceduli, která by ho informovala o místních zajímavostech. Ke hradu se jde do poměrně příkrého kopce, ale výstup je bez problému možný i pro rodiny s dětmi.

Hrad vznikl ve 13. století a v 15. století byl dobyt. Od té doby je opuštěný a do dnešních dní chátrá, přesto jsou některé jeho prvky velmi dobře zachovány. Rozlohou je Nový hrad skutečně impozantní a patří mezi největší hradní komplexy v republice.

Ke hradu se nebudu více rozepisovat a zájemce raději přesměruji na stránky www.novyhrad.cz věnované výhradně tomuto hradu.

Čekání na zpáteční spoj doporučuji zkrátit v Pivovarské restauraci, kde je i minimuseum, které je o víkendech zpřístupněno na požádání u obsluhujícího personálu za symbolickou cenu vstupného 15 Kč. Pokud Hanušovice navštívíte mezi úterkem a pátkem, máte možnost komentované prohlídky minimusea. K vidění jsou zde nejrůznější nástroje, které byly v historii užívány k výrobě piva a další věci související s místním pivovarem jako například fotografie, tiskopisy a pivní lahve. Pochopitelně, že Pivovarská restaurace nabízí i ochutnávku místních piv, obzvlášť doporučuji Šerák speciál 13,51°.

Na závěr chci popřát hezké počasí na cestu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

TOPlist