Dokumentární film Šmejdi

Přidal: | publikováno: 16. 04. 2013

V současné době přichází do kin nový dokumentární film Šmejdi, který ukazuje skutečnou realitu „předváděcích akcí pro seniory“. Tímto tématem jsme se nedávno zabývali v tomto článku.

Film vytvořila režisérka Silvie Dymáková a psycholožka Romana Mazalová. Podle oficiálního distributora, je obsahem filmu: „Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby„.

Zajímavostí je, že všichni lidé starší 65 let mají vstup na film zdarma. Doufejme, že tento film přispěje k lepší osvětě mezi seniory a aspoň částečně omezení tyto morálně pochybné „předváděcí akce“.

Rozhovor s režisérkou: ZDE a ZDE.

Oficiální trailer:

TOPlist