Pracujte už při studiu, nezaměstnanost raketově roste!

Přidal: | publikováno: 25. 03. 2013

Absolvování vysoké školy už dávno nedává jistotu snadného startu kariéry. Situace má dva viníky. Tím prvním je velká inflace ve vzdělávání, kdy titul bakalář nebo magistr už dnes nikoho neohromí a s trochou nadsázky ho „má každý“. Ještě zásadnějším problémem je ale celková nezaměstnanost, která u nás začíná atakovat nebezpečné hodnoty.

Nezaměstnanost nad 10 % a více než 15 lidí na jedno pracovní místo
Podrobné statistiky nezaměstnanosti za předchozí rok můžete najít na stránkách MPSV, nebo shrnuté v článku Nezaměstnanost v ČR, kde je poukázáno na alarmující vývoj této nelichotivé statistiky v roce 2012.

Data za leden letošního roku jsou přitom ještě mnohem negativnější, neboť nezaměstnanost překročila hranici 10 %. To znamená, že na skoro 600 tisíc lidí bez práce připadá 33 tisíc volných pracovních míst. Delšímu pobytu na pracovním úřadě tak není snadné se vyhnout, proto doporučujeme si shánět práci již v dostatečném předstihu a různými způsoby. Hledat můžete po známých i na pracovních portálech, jako je Flek.cz.

Práce při škole i mimo obor
Čísla jsou hrozivá a ať už máte střední, nebo vysokou školu se tak hledání práce stává tvrdým oříškem. Výjimkou je pouze několik lukrativních oborů, jako je například práce v IT. U ostatních je zásadní překážkou nedostatek praxe, který z absolventů škol dělá v očích personalistů jedny z nejhorších uchazečů o práci. Začarovaný kruh „kde získat praxi, když ji jako podmínku mají všude“ lze probourat jen s enormní snahou a s trochou sebeobětování.

Vysokoškolský život, až na výjimky, obsahuje poměrně velké množství volného času. Ten se dá využít různým způsobem, ale s ohledem na budoucí zaměstnání musíme doporučit alespoň jeho část investovat do získávání pracovních zkušeností. Při škole totiž zpravidla ještě o nic nejde. Až vás ale život vrhne do víru existenčních tlaků, bude každý den, týden, či měsíc drahý.

Ideální je získat praxi ve svém oboru, v čemž vám může pomoci i vaše škola. Ne každý má ale to štěstí, že se pomocí školy někde uplatní. Pak nezbývá než hledat třeba i mimo obor. Důležité jsou totiž i pracovní návyky, které si v průběhu brigád vytvoříte, rozhodně zde tak platí, že lepší praxe mimo obor, než žádná. Navíc je jen na vás, zda si do životopisu napíšete všechny brigády, kterými jste prošli.

TOPlist