Rozhovor: kapela In Memoriam

Přidal: | publikováno: 11. 03. 2013

Francouzská vlastenecká muzika určitě není téma, které by u nás bylo ve všeobecném povědomí. I proto jsem připravil rozhovor s kapelou, která je na RIF (Le rock identitaire français = Francouzský identitární rock) scéně jednou z nejvýraznějších – In Memoriam.

Velmi vás zdravím a rád bych začal klasickou otázkou – představíš nám vaši kapelu?

Kapela In Memoriam byla založena v roce 1994. Sestava vypadá následovně:
Julien: sólová kytara + zpěv
Xavier: zpěv
Alex: doprovodná kytara
Manu: basová kytara
Richard: bicí
Mattias: zpěv
Současná sestava je beze změny od roku 1998. Celkem jsme vydali 4 alba a jedno mini CD, kromě toho jsme se představili s několika nevydanými songy na různých kompilacích. Co se týče našeho osobního života, tak nebydlíme ve stejném městě, ale jednotliví členové jsou „roztroušeni“ po různých částech Francie a všichni již máme potomky.

Kapela hraje nepřetržitě od jejího vzniku, nebo někdy došlo k pozastavení činnosti? Kde všude jste měli možnost vystoupit?

Kapela přestala hrát v roce 2002 po velkém koncertu v jedné prestižní pařížské hale. Předtím jsme samozřejmě cestovali po Francii, ale také jsme hráli v zahraničí (například Belgie, Německo, Itálie, Španělsko, Srbsko).

WagramInMemoriam02

V poslední době jsem zaregistroval pouze Váš koncert v květnu 2012 v Římě a tento rok opět jen jeden koncert, v Itálii. Koncertujete i jinde a častěji než jednou ročně?

Pokud bychom i nadále hráli více či méně intenzivně, tak je to jen díky iniciativě organizace CasaPound, jelikož jsme se dali znovu dohromady právě kvůli jejich loňské akci, o které jsi se zmínil. Od té doby hrajeme pouze pro sebe s ohledem na vzájemnou dostupnost.
Po našem loňském květnovém koncertu chceme znovu nastartovat projekty, které byly naplánovány na 10 let. Nechceme se ale do ničeho nutit. I když jsme docela motivovaní, je obtížné realizovat naše projekty vzhledem k zeměpisné vzdálenosti, která mezi námi je. Kdo ví, překvapení by mohlo přijít v květnu v Římě…?

550382_10151154943889745_1451695849_n

Co můžete říct k současné RIF scéně ve Francii? Působí hodně kapel?

S výjimkou kapely Hotel Stella je scéna spíše ochablá. Od doby, co kapely jako ta naše přestaly hrát, nikdo otěže nepřevzal. Naštěstí existují v Evropě země, kde identitární hudební scéna funguje dobře. Především v severských zemích, Španělsku a zejména v Itálii.

Jak s odstupem času vzpomínáte na Váš legendární koncert roku 1999 v Bělehradě? Můžete popsat detaily této akce? Kdo přišel s nápadem hrát ve městě, na které padají bomby?

K tomuto mimořádnému dobrodružství v Srbsku se již napsalo mnohé. U příležitosti mítinku proti agresi sil NATO v Jugoslávii organizovaného MNR (Národní republikánské hnutí) v roce 1999 jsme se setkali s předsedou srbské komunity ve Francii. Nabídl nám zahrát na mostě v Bělehradě vedle obyvatel, kteří ze sebe každou noc při náletech vojsk NATO tvořili lidský štít (pozn. překl.: z Francie byla akce ještě podpořena kapelami Basic Celtos a Brixia, lidský štít na mostě tvořilo 2000 lidí). Byla to pro nás příležitost dokázat, jestli jsme schopni riskovat své životy pro vlastní ideály. Pár dní po návratu do Francie jsme napsali píseň Paris-Belgrade, kterou doporučujeme pro čtenáře přeložit. Vypráví o našem krátkém dobrodružném pobytu u odvážných a obětavých lidí.

BEOGRAD06

Jak vnímáte současnou situaci v Kosovu po jeho nešťastném oddělení od Srbska?

Situace v Srbsku, přesněji v Kosovu, je katastrofální. Lidé, kteří včera shazovali bomby, jsou ti stejní, kteří tam dnes vykupují všechny zdroje energie. Srbští křesťané jsou pronásledováni muslimy, kteří jsou pod ochranou mezinárodního společenství. To je také důvodem naší individuální podpory Srbů v Kosovu skrze efektivní spolupráci.

Jedna zákeřná otázka – jaké máte povědomí o ČR? Případně znáte nějakou českou kapelu?

Jsme si dobře vědomi situace v České republice. Někteří z nás měli tolik štěstí, že mohli navštívit Prahu a poznat její krásy. Ve Francii jsme neslyšeli o kapelách hrajících identitární muziku ve vaší zemi. Co naopak víme je to, že jste silní lidé, kteří jsou pyšní na evropskou identitu. Zbavili jste s komunistické zlovůle a to pro vás znamená skutečně hodně. Obzvláště doufáme, že se Češi nenechají intoxikovat písní sirén globalistů s jejich mašinérií na zlomení lidských myslí.

Díky za odpovědi, chcete něco vzkázat našim čtenářům?

Víme, že nás hluboce zakořeněných Evropanů, ať už mladých či starších, je velmi mnoho. Je dobré vědět, že v celé Evropě jsou národy, které věří v to samé co my, že je budoucnost možná, že je Evropa národů bez Bruselu životaschopným konkrétním projektem. Plamen, který udržuje tuto víru nevyhasl a svítí stále víc, pokud si budou vzájemně mladí národovci sdílet knihy, hudbu a poznatky.

Děkujeme za to, že jsme se s vámi dostali do kontaktu.

TOPlist