Přednáška: Komunismus v Německu

Přidal: | publikováno: 22. 10. 2012

Ústav pro studium totalitních režimů zve na přednášku na téma: Vyrovnávání se s komunistickou diktaturou v Německu.
  • Termín: 25. října 2012
  • Host: Dr. Hubertus Knabe, ředitel Památníku Berlin-Hohenschönhausen, bývalé ústřední vyšetřovací věznice NKVD a Stasi.
  • Moderátor: Dr. Neela Winkelmannová

Dr. Knabe ve své přednášce pohovoří o vyrovnávání se s komunismem v Německu. O tom, jak pachatelé vyvázli a jak oběti byly zapomenuty. Uplynulo přes 20 let od pádu Berlínské zdi a NDR je glorifikována a zlehčována. Dvě desetiletí stačila, aby se zapomnělo, proč východní Němci v roce 1989 svrhli režim SED (Sozialistische Einheitspartei Deutschlands): všudypřítomné sledování státně bezpečnostní službou, naprostá bezprávnost jednotlivce vůči státu a marodná socialistická ekonomika vedoucí k rozkladu měst a zničení životního prostředí. Zejména mezi mladou generací se šíří katastrofální neznalost souvislostí, které je možné čelit pouze důsledným vyrovnáním se s komunismem.

Dr. Hubertus Knabe (nar. 1959) vystudoval germanistiku a historii na Brémské univerzitě a získal doktorát v oboru politologie na Freie Universität Berlin. V letech 1992–2000 působil na Úřadě spolkového zmocněnce pro dokumenty Stasi v Berlíně, od roku 2001 je ředitelem Památníku Berlin-Hohenschönhausen.

Více: ZDE.

TOPlist