Gabriele d´Annunzio a vila Il Vittoriale

Přidal: | publikováno: 18. 09. 2012

Il Vittoriale (Citadela vítězství) je komplex  budov a zahrad v italské obci Gardone Riviera u Gardenského jezera, kde po pádu tzv. republiky Fiume žil v ústraní italský spisovatel Gabriele d´Annunzio (1863 – 1938).  Gabriele d´Annunzio je známý jako autor originálních a silně erotických dekadentních textu  a ctitel Nietzscheho nadčlověka. Jeho knihy byly katolickou církví dány na index.

Kdysi italské město Fiume (dnes Rejka) bylo podle mírových smluv po 1. světové válce přičleněno k Jugoslávii. Nespokojený Gabrielle d´Annunzio v čele 2000 italských dobrovolníků město obsadil a vytvořil zde vlastní stát. Podle ústavy d´Annunziova nového státu měla být společnost rozčleněna do devíti sektorů dle ekonomické příslušnosti a měl být vytvořen desátý „vyšší stav“ – stav hrdinů, básníků, proroků a nadlidí. Po intervenci italského námořnictva se musel d´Annunzio se svými lidmi vzdát. D´Annunziova republika v mnohém inspirovala Mussoliniho nové hnutí – korporativismus, nacionalismus, militarismus, uniformy černých košil, odkazy k římské minulosti, titul il duce.  D´Annunzio fašismus nikdy přímo nepodporoval, i když ho Mussolini v jeho vile často navštěvoval a jmenoval ho prezidentem Italské královské akademie.

Vilu, kterou původně obývala nevlastní dcera Richarda Wagnera s manželem,  podle d´Annunziových představ upravil architekt Giancarlo Maroni. V domě i zahradách se nalézají upomínky na d´Annunziovy osudové ženy, prostředí jeho knih, jsou zde kopie antických a středověkých děl, ale například i moderní výtvory stylů jako Atr Deco. V areálu bohatém na symbolismus je umístěno mnoho  latinských citátů. Součástí zahrad je např. amfiteátr navržený podle pompejského vzoru, pohřebně vyhlížející Shromaždiště z kamenných lavic, sloupů a kanónových střel, které má upomínat na Fiume, je zde vystavena  i bitevní loď a v koncertní síni je letadlo, na kterém za 1. světové války d´Annunzio létal. U vily stojí i monumentální autorovo mauzoleum.

TOPlist